


Polopiryna S x 20 tabl
Opis
Polopiryna S zawiera kwas acetylosalicylowy, dzięki któremu posiada działanie przeciwbólowe,przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Działanie Polopiryny S rozpoczyna się już po 30 minutach od chwili zastosowania, a maksymalne działanie występuje po 1-3 godzin i utrzymuje się przez 3-6 godzin po zastosowaniu jednorazowej dawki.
Zastosowanie:
- bóle o słabym lub średnim nasileniu, np.: bóle głowy, zębów, bóle mięśniowe i stawowe, nerwobóle
- stany gorączkowe w przebiegu choroby przeziębieniowej, infekcji wirusowych i innych chorób
- stany zapalne w przebiegu: reumatoidalnego zapalenia stawów, ostrego i przewlekłego, młodzieńczego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem stawów kręgosłupa (łuszczycowe zapalenie stawów, zespół Reitera, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
- zawał mięśnia sercowego
- profilaktyka powtórnego zawału mięśnia sercowego.
Przyjmowanie: Lek należy przyjmować doustnie, najlepiej w czasie lub po posiłku, z dużą ilością płynu. Tabletkę przed użyciem można również rozpuścić w 1/2 szklanki wody lub mleka. Leczenie objawowe bez porady lekarskiej można prowadzić nie dłużej niż 3 dni. Należy stosować możliwie najmniejsze skuteczne dawki.
Zwykle zaleca się następujące dawkowanie:
Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, zwykle stosuje się:
Dorośli: od 300 mg do 600 mg (od 1 do 2 tabletek) co 4 godziny. Nie przyjmować więcej niż 3 g leku na dobę.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: od 600 mg do 900 mg (od 2 do 3 tabletek) na dobę.
Zawał mięśnia sercowego, profilaktyka zawału mięśnia sercowego 150-300 mg (1/2-1 tabletki) na dobę.
Przeciwwskazania: Leku nie powinni stosować pacjenci: nadwrażliwi na lek lub z alergią w wywiadzie, u których wystąpiły po zastosowaniu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych takie objawy, jak: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs. Z zaburzeniami krzepnięcia (np. hemofilia, trombocytopenia), z niedoborem G-6-PD, z astmą oskrzelową i polipami nosa, dzieci poniżej 12 lat,
z wyjątkiem specyficznych schorzeń np. młodzieńczego zapalenia stawów.
Interakcje: Polopiryna S może nasilać działanie: doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna, acenokumarol); doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. tolbutamid, chlorpropamid, glibenklamid) oraz insuliny; metotreksatu (zwiększa się działanie toksyczne na szpik kostny); niesteroidowych leków przeciwzapalnych (zwiększa się ryzyko owrzodzeń żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego); kortykosteroidów i alkoholu.
Polopiryna S może osłabiać działanie:probenecydu i sulfinpyrazonu, zmniejszając ich skuteczność w leczeniu dny moczanowej; diflunisalu, fenoprofenu, ibuprofenu, indometacyny, piroksikamu, naproksenu, sulindaku.
Skład: 1 tabletka zawiera: kwas acetylosalicylowy 300mg