Wewnętrzne: Moczopędne oraz oczyszczające działanie pokrzywy wykorzystane jest w leczeniu stanów nieżytowych i zapalnych dróg moczowych, zaburzeń oddawania moczu, pomocniczo w kamicy moczowej i w skazie moczanowej. Jako środek ściągający w mało nasilonych biegunkach różnego pochodzenia, w nieżycie żołądka i jelit, pomocniczo w nieznacznych krwawieniach w przewodzie pokarmowym. Również w zaburzeniach przemiany materii wywołanych niedoborem niektórych mikroelementów, zwłaszcza u dawców krwi, wykazujących okresowo większe zapotrzebowanie na jony żelaza. Niedokrwienie, zaburzenia krzepliwości krwi, jako środek wzmacniający. Wspomagająco w cukrzycy, schorzeniach reumatycznych i trądziku młodzieńczym. Łagodne bóle stawowe i mięśniowe. Korzeń jest stosowany w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.
Zewnętrznie: Wzmacnianie włosów, łupież, łojotok skóry. Do irygacji w stanach zapalnych pochwy, w upławach. Stany zapalne jamy ustnej. Czyraczność, bóle mięśniowe i stawowe. Pokrzywa polecana jest też jako dodatek do kąpieli relaksujących i odprężających. W lecznictwie ludowym świeży sok z ziela pokrzyw zmieszany z miodem jest stosowany jako środek ogólnie wzmacniający i zwiększający siły obronne organizmu, np. w grypie, przeziębieniu.
Ostrzeżenia
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z lekami przeciwcukrzycowymi. Nie zaleca się przyjmowania w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tym okresie. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.